Droga wiodąca od czasów starożytnych do wpółczesności

drogawiodcaodczaswstaroytnychdowpczesnoci.jpg

Oto fragment starożytnej drogi, którą przemierzyła Historia Rumunii od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy... A długa i burzliwa jest historia Rumunii. Pierwsze ślady praczłowieka na terytoriumtego kraju pochodzą z 500-400 tys. lat p.n.e.

Terytorium dzisiejszej Rumunii było zamieszkane przez różne grupy ludzkie od czasów prehistorycznych. Jedna z odnalezionych skamielin - kość szczęki dorosłego mężczyzny - oceniana jest na pochodzącą sprzed 34-36 tys. lat. Oznacza to, iż jest to jedna z najstarszych skamielin ludzkich odnalezionych na terenie Europy.

Tereny dzisiejszej Rumunii były zamieszkane od co najmniej 513 roku p.n.e. przez Daków, jeden ze szczepów trackich. Pod przywództwem Burebisty (70 - 44 p.n.e.), Dakowie utworzyli silne państwo, które zagroziło nawet regionalnym interesom Rzymian. Juliusz Cezar miał zamiar rozpocząć kampanię militarną przeciwko Dakom, ale został zamordowany w 44 r. p.n.e. Kilka miesięcy później Burebista podzielił jego los, został zabity przez jednego ze swoich wielmożów. Jego silne państwo zostało podzielone na cztery części i złączyło się ponownie dopiero w 95 roku, pod rządami króla Decebala. Współczesna zaś Rumunia powstała w 1861 z połączenia naddunajskich księstw Mołdawii i Wołoszczyzny, do których w XX w. dołączono zamieszkany w większości przez Rumunów Siedmiogród. Współczesne losy tego kraju są nam znane powszechnie z TV więc, nie będę się długo rozwodzić...

Photo album created with Web Album Generator